Timcsák Géza, a Szlovák Jógaszövetség elnöke nehezményezi, hogy nem konzultál velük a püspöki kar

A keresztények is jógáznak

Minthogy a "jógaháború" kapcsán már szinte mindenki kifejtette, mit ért jóga alatt, megkérdeztük a legilletékesebbet, Timcsák Gézát, a Szlovák Jógaszövetség elnökét is.

JUHÁSZ KATALIN

Gondolta volna, hogy ekkora ügy kerekedik Ftácnik miniszter döntésébõl?
Meglepett az intenzitás. Az oktatási miniszternek úgy sikerült idõzítenie bejelentését, hogy sokan, különbözõ oldalról tudtak reagálni rá. Végig kitartott eredeti verziója mellett, azaz hiányzott az érdekeltek közti párbeszéd. "Árokpolitikával" provokálta ki az ellenreakciókat. Az objektivitás érdekében egyfelõl azt kell vizsgálnunk, mit hozhat a RAST-tervezet, másfelõl azt, mit hozhat maga a jóga. Két különbözõ dologról van szó, hiszen mihelyt tervezetrõl beszélünk, pénzrõl és érdekekrõl is beszélünk.
Önök öt éve foglalkoznak iskolai jógaoktatással. Ingyen dolgoznak?
Oktatóink 99 százaléka ingyen oktat, csak a terembérre kérünk pénzt. Nem megtollasodni akarunk, szeretnénk megismertetni az emberekkel azt, ami szerintünk hasznos.
A miniszter Ön szerint nem eléggé tájékozott? A jógának rengeteg ága van, törvényszerûnek tûnik, hogy ezek közül a legjobban menedzseltek, ha úgy tetszik, legagresszívabban nyomulók, karizmatikus vezéregyéniséggel rendelkezõk a legismertebbek, és némelyik valóban kötõdik a keleti vallásokhoz.
A RAST törekvése mögött az egész országra gyakorolt befolyás vágyát vélem felfedezni. Õk szeretnék meghatározni, a jóga melyik ágát válasszák az iskolák, azaz a szokásaikat most kialakító kiskorúak milyen formában találkozzanak a jógával. Amit elõször megismernek a gyerekek, ahhoz térnek viszsza felnõtt korukban. A gond az, hogy a jóga technikája eleve egy erõszakmentes technika, senkit nem lehet kényszeríteni, befolyásolni, melyik ágát mûvelje. A jóga nem kerülhet hatalmi pozícióból vezérelt környezetbe.
Ön azt állítja, a keresztények is fel tudják használni a jógatechnikát saját lelki épülésükben.
A püspöki kar valószínûleg nem fog örülni annak, amit most mondok, de szerintem a jó keresztények ma is gyakorolják a jóga egyes elemeit, anélkül, hogy tudatában lennének. Ha valaki eredményesen akar meditálni vagy imádkozni, a jógában is használatos mechanizmusokat kell mûködésbe léptetnie. A jóga egy kanál, amelynek segítségével a levest a gyomrunkba juttatjuk. Ebbõl a kanálból csinálhatunk dísztárgyat is, nem muszáj evésre használnunk, de attól még kanál marad. A jóga minimum ötezer éves. Ennyi idõ alatt egy szónak annyi különbözõ értelmezése keletkezik, hogy nem lehet egy jelentésre redukálni a meghatározás lehetõségeit.
Indiában hogyan értelmezik ezt a szót?
Vannak vallások, amelyek azt mondják, a jógával az emberek vallásukat szolgálják. Õk ezalatt azt értik, hogy az egyén tudatilag beolvad a vallásba, ami most kapóra jön a püspöki karnak. Ez azonban más koordinátarendszer. A hinduizmus nem "importálható" Európába, hiszen más kultúrközegben mûködik, egzotikus és bonyolult rendszere miatt nálunk nincs esélye gyökeret verni. A kereszténység sokkal egyszerûbb vallás, ezért könnyebben terjeszthetõ. Indiában sem csupán hinduk élnek, de valamennyi vallás felhasználja a jóga elemeit, mivel, a püspöki kar állításaival ellentétben, a személyiség fejlesztését, nem pedig rombolását segíti.
Az említett pásztorlevél szerint a jóga megfosztja értékeitõl az emberi lelket, illetve az egyént az ateizmus irányába tereli.
Ha ilyeneket olvasok, két kérdés merül fel bennem: Vajon honnan veszik ezen állításokat, és ha valamirõl keveset tudnak, miért nyilatkoznak róla?
Társadalmunk fenntartással kezel mindent, ami keletrõl érkezik. Miért?
Ne feledjük, hogy a kereszténység is keletrõl érkezett. Az a baj, hogy a volt szocialista országokban sok olyan ember is megjelent, aki a jóga egy bizonyos ágát tartja az egyedüli, legõsibb, követendõ iránynak, és szentül hisz saját igazában. Ezek általában egy bizonyos vallást is népszerûsíteni szeretnének. Felbukkan valami, amit az ember nem tud leellenõrizni...
…és ahol nincs jelen a tudás, ott megjelenik a hit?
Igen. A "guru" a titkok egyedüli tudója. Ezzel egyébként nagyon jól lehet keresni, rövid idõre hírnevet szerezni, és ha valaki eléggé adaptív, további gyakorlatokat is kigondolhat saját filozófiájához. Az embereket mindig lehetett manipulálni, ám ez nem a jóga problémája, hanem az embereké.
Veszélyes ez a társadalomra?
Nem, ha a hitet megpróbáljuk újra tudásra váltani. Elhiszek valamit anélkül, hogy ellenõrizném, ám ezután keresem a lehetõséget, hogy elsajátítsam, megértsem, és a hit tudássá változik. Elõször érdeklõdnöm kell valami iránt, hogy meg tudjon fogni. A veszély abban rejlik, ha ez az ellenõrzõ mechanizmus elmarad, például elhiszem, hogy a jóga megfosztja az embert személyiségétõl, hiszen a tévében ezt hallottam.
Ez a hercehurca kedvez önöknek, vagy ellenkezõleg, kevesebben érdeklõdnek ezentúl a jóga iránt?
Maradjunk annyiban, hogy a püspöki kar meglehetõsen ellentmondásos pásztorlevele nagy szolgálatot tett nekünk. Ezt viszont öröm nélkül mondom, mert az összes "kérdéses" információ itt van nálunk, csak el kellene kérni. Egyelõre nem kerestek meg minket a keresztény egyházak, a levelünkre sem válaszoltak. Csak remélni tudom, hogy végre elkezdõdik közöttünk a párbeszéd. Nem a parókiákon szeretnénk jógatanfolyamokat rendezni, és jó lenne, ha a keresztény hívek elõtt nem mumusként tüntetnék fel a jógát.


UJSZO 20.7.01