TASR - pastiersky list biskupov Slovenska

Slovenská asociácia jogy
asociovaný člen Európskej únie jogy
Svätoplukova 20, BRATISLAVA


Press release

V dnešnej tlači sa objavili správy o pastierskom liste, ktoré KSB vydalo o joge a ohľadom projektu R.A.S.T., ktoré 19.januára 2000 schválilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky (MŠ SR) pod číslom 38/2000-41 pod názvom - "Jogové cvičenia v dennom režime práce žiakov všetkých stupňov a typov škôl a príprava pedagogických pracovníkov" . Ako prezident Slovenskej asociácie jogy (SAJ), najväčšej profesijnej organizácie združujúcej organizácie vyučujúce jogu na Slovensku, musím konštatovať, že pastiersky list uvádza o joge rad tvrdení s ktorými SAJ nemôže súhlasiť. List v mnohých bodoch dezinformuje veriacich a preto je potrebné nasledujúce objasnenie:

Joga je systém psychofyzických cvičení a techník, ktoré majú za cieľ podporiť zdravie a humánny rozvoj človeka. V Európe sa joga cvičí už vyše storočie. S jogou je teda dostatok skúseností aj ohľadom zdravotných pôsobení. V joge existuje rad smerov a škôl a preto nie je objektívne ak sa hovorí o "joge" bez špecifikácie na čo myslíme. Pastiersky list vlastne hovoril o aktivitách organizácie "Joga v dennom živote" a o stanovisku KSB k niektorým jej aktivitám a postupom. Napriek tomu názory formulované v liste boli prezentované ako platné pre jogu ako takú. List obsahuje rad tvrdení, ktoré svedčia o neinformovanosti a rad tvrdení, ktoré sú dokázateľne nepravdivé. Veľmi ľutujem, že to musím prehlásiť o liste koncipovanom KSB, ale vyhlásenia v pastierskom liste nie je možné ináč kvalifikovať.

Pastiersky list sa dotýka všetkých organizácií vyučujúcich jogu na Slovensku. Tým sa dotýka aj SAJ. SAJ je občianske združenie ktoré združuje organizácie vyučujúce jogu na Slovensku, ktoré súhlasia s jej stanovami. Jej poslanie je definované ako starostlivosť o rozvoj telesnej kultúry obyvateľstva a pestovanie aktívneho prístupu k zdraviu z hľadiska fyzického, psychického a sociálneho, prostredníctvom jogových techník. Jogu chápe ako súbor psychofyzických transformačných techník, ktoré slúžia k dosiahnutiu vyššie uvedených humánnych cieľov. 
Vzhľadom k obsahu pastierskeho listu treba povedať, že joga nie je a nikdy nebola náboženstvom a to ani u nás, ani v Indii. Z toho vyplýva, že SAJ neponúka náboženský program, ale možnosť cvičenia jogy pre každého, bez rozdielu vierovyznania. Cvičenia pozostávajú z rôznych telesných cvičení, dychových cvičení a techník pre manažment mysle (včítane relaxácie). Preto nevidíme príčinu ktoré viedli KSB k vyhláseniam uvedeným v pastierskom liste.

Projekt RAST - projekt zavedenia dobrovoľnej výučby jogy na školách - čo do prvotného cieľa je možné podporovať. Čo nás znepokojuje je to, že MŠ SR nepreviedlo výber metodiky výučby jogy na školách z dostupnej ponuky na Slovensku a znepokojuje nás aj agresívny marketing JDŽ. SAJ už pred rokmi navrhlo MŠ SR program pre školy, ktorý MŠ SR nepodporilo. Návrh sme predložili preto, že sme toho názoru, že žiakom by to prospelo jednak z hľadiska telesného zdravia a jednak z hľadiska naučenia sa technikám manažmentu stresu. Poznamenávam, že v projekte RAST aj podľa nás je potrebné urobiť korekcie a vytvoriť možnosť uchádzať sa s projektmi pre školstvo aj pre iné subjekty vyučujúce jogu než je JDŽ.

Pastiersky list vedie polemiku o joge a jej cieľoch. Hovorí:
"Ide skutočne iba o fyzické cvičenia? Veď joga odmieta vieru v Boha Stvoriteľa, odmieta Ježiša Krista, celé dielo vykúpenia, celé kresťanstvo. Je to cesta k úplnému ateizmu." 
Ako sme spomenuli, joga nie je náboženstvo a preto sa nemá prečo vyjadrovať k vieroučným otázkam. Nie je však a nikdy nebola smerom, ktorý propaguje ateizmus. List tvrdí aj to, že "... cvičenia jogy majú ťažké následky najmä u detí...". Bolo by vhodné takéto závažné vyhlásenia podporiť faktami, čo sa ale v liste neudialo. Toto vyhlásenie je v rozpore a nami podchytenými výsledkami (za obdobie 1975-2001) a poškodzuje dobré meno SAJ aj iných organizácií vyučujúcich jogu .
Ak by namiesto kategorického odporu voči joge Konferencia biskupov jogu v poňatí SAJ preskúmala v praxi verím, že by ju odporúčalo svojim veriacim. 
Keď sa v liste uvádza: My, kresťania, nesmieme zabudnúť, že v každodennom živote nepotrebujeme jogu..." mám pocit, že list sa snaží vplývať na ľudí spôsobom, ktorý im nenecháva možnosť slobodného rozhodnutia. Kresťan ako každý iný má mať plné právo sa rozhodnúť, či chce alebo nechce cvičiť jogu. Pritom žiaľ fyzický aj psychický zdravotný stav obyvateľstva Slovenska sa zhoršuje a tento proces neselektuje kresťana od nekresťana. Nazvať jogu "náhradnou pochybnou technikou" - ako to robí list - je tiež neodôvodnené tvrdenie, ktoré okrem toho, že nie je pravdivé, sa snaží jogu zdiskreditovať v očiach katolíkov aj spoločnosti. Je tomu tak aj z pohľadu stanovísk orgánov Svätej Stolice napr. vo svetle materiálov kongregácie pre vieroučné záležitosti z r. 1986.

Výzva: "Milí rodičia, žiadame Vás, aby ste okamžite reagovali na našu výzvu: Obrátili sa na školské rady rodičov a na kompetentné úrady, odbory školstva, až po ministerstvo, a žiadali zrušenie pripravovaného projektu jogy, kým nie je neskoro." stotožňuje jogu s projektom RAST, dramatizuje situáciu a nabáda rodičov na reagovanie bez toho, že by im boli poskytnuté fakty potrebné na uvážené rozhodovanie.
List po stránke právnej sa teda dotýka sa dobrej povesti jogy na Slovensku aj Slovenskej asociácie jogy, ktoré listom boli vážne poškodené. Žiadame, aby KSB sa SAJ ospravedlnila a vykonala korekčné opatrenia.
Na Slovensku je veľa veľmi pálčivých problémov týkajúcich sa etiky, duchovnosti, chudoby a nedostatku zdravia, ktoré treba riešiť spoločnými silami. Bolo by potrebné radšej sa zamerať na tieto, a tak pomáhať v uplatňovaní tých najlepších kresťanských tradícií, lebo tieto problémy stále viac deformujú sociálne aj duchovné prostredie Slovenska.



Doc.Ing.G.M. Timčák PhD
prezident Slovenskej asociácie jogy
Bratislava
Košice, 9.7.2001