[domov| |časopis| |aktivity| |diskusia| |kontakt]
[pre radosť| |publikácie| |hudobniny| |pomôcky]

 

 

Pre potreby začínajúceho cvičenca jogy je možné doporučiť nasledujúce: zvýšme prívod dietetickej buničiny (prostredníctvom celozrných obilnín, strukovín a zeleniny) , znížme príjem potravín živočíšneho pôvodu aspoň na hladinu, aká bola u nás pred vyše polstoročím (asi 15 kg/ rok/ hlava) . Znížme príjem rafinovaných cukrov na 3 kg/ rok/ hlavu. Znížme aj príjem tukov a škrobu. V každom ročnom období (okrem zimy) 95 % našej stravy by malo pozostávať z takých surovín, ktoré majú práve sezónu. Na jar je vhodné používať bylinkové čaje, tradične označované ako “jarné”, či “krv čistiace”. V zime je dobré väčšinu potravy mať z produktov, ktoré sú skladovateľné prirodzeným spôsobom (obilie, strukoviny, doma nakladaná zelenina, hľuzy) . Pomer hlavných zložiek potravín by mal byť približne takýto: asi 40 - 50 % celozrnné obilniny a prípravky z nich, asi 20 % zelenina, asi 15 % strukoviny, asi 5 % iné. Vari ešte dôležitejšie ako presná skladba potravín je to, ako jeme. Potravu by sme mali chápať ako “láskyplný list prírody”, ktorý je treba starostlivo čítať - jazykom. A k tomu, aby sme tento dopis - ktorý 3x denne potvrdzuje našu spolupatričnosť k prírode - mohli prečítať, potrebujeme starostlivé prežúvanie a to, aby sme dobre vnímali obsah čítaného listu - chute.

zpet.gif (95 bytes)Zeleninová pizza

Suroviny: 600 g hladkej múky, 2,5 dl vody, 500 g droždia, soľ, olej, 4 dl uvarenej paradajkovej šťavy, 300 g zelenej papriky, 200 g šampiónov, 200 g baklažánu, 300 g červenej kapusty, 200 g fazuľky, 100 g póru, 200 g špargle, 300 g syra Eidam, oregano

Z múky, vody, drožia a soli vymiesime polotuhé cesto, ktoré rozdelíme na štyri časti, Vyformujeme z nich guličky, uložíme na pomúčené dezertné taniere, potrieme olejom a necháme vykysnúť. Vykysnuté cesto vyformujeme na guľaté placky, ktoré potrieme uvarenou paradajkovou šťavou. Na takto pripravenú pizzu ukladáme podľa sezóny zeleninu (zelenú papriku, šampióny, baklažán, červenú kapustu, fazuľku, pór špargľu) posypeme nastrúhaným syrom a oreganom. Pečieme v horúcej rúre. Po upečení pokvapkáme olejom.

zpet.gif (95 bytes)Zemiaková roláda so slivkovým lekvárom (4 osoby)


Suroviny: 700 g v šupke uvarených očistených zemiakov, 120 g krupice, 120 g polohrubej múky, 50g hladkej múky, 2 žĺtka, soľ, 100 g slivkového lekváru, 20 g perníka, 20 g hrozienok, 40 g mandlí, 80 g maku, 50 g masla, 50 g medu

V šupke uvarené, očistené, dobre vychladené zemiaky, zomelieme, pridáme krupicu, múku, žĺtka, soľ a vypracujeme zemiakové cesto, ktoré vyvaľkáme na obdĺžnik asi 1/2 cm hrubý. Potrieme slivkovým lekvárom, do ktorého sme pridali nastrúhaný perník, hrozienka a ošúpané osekané mandle. Cesto zrolujeme, zabalíme do obrúska, špagátom zaistíme a 20 minút varíme v slanej vode. Po 10 minútach varenia roládu otočíme. Po uvarení a miernom vychladnutí odstránime obrúsok, nakrájame na kolieska, ktoré obalíme v pomletom maku. Pred podávaním pokvapkáme teplým maslom a medom.


zpet.gif (95 bytes)Plnemý hroznový list ( 4 osoby)

Suroviny: 100 g masla, 200 g nelúpanej ryže, soľ, 50 g hrozienok, 50 g sušených sliviek, 50 g mandlí, 1 citrón, hroznové listy

Na 50 g masla upražíme umytú na site odkvapkanú ryžu, zalejeme vodou a v rúre do mäkka dusíme. Pred úplným dodusením pridáme hrozienka, nakrájané sušené slivky, ošúpané nasekané mandle a citrónovú šťavu. Zľahka kuchárskou vidličkou premiešame a dodusíme. Vo vriacej vode sparíme umyté hroznové listy, do ktorých zabalíme pripravenú vychladnutú ryžovú zmes. Naplnené listy uložíme do maslom vymastenej ohňovzdornej misy, ktorú prikryjeme, vložíme do mierne rozohratej rúry a chvíľu spolu dusíme.

 

zpet.gif (95 bytes)Šalát z červenej kapusty ( 4 osoby)

Suroviny: 1000 g červenej kapusty, soľ, 2 citróny, olivový olej, 2,5 dl pochúťkovej smotany

Očistenú červenú kapustu nakrájame na rezance, vložíme do sklenej misy, posolíme a necháme 20 - 30 minút odstáť. Prichutíme citrónovou šťavou a olivovým olejom. Tesne pred podávaním poejeme pochúťkovou smotanou.

zpet.gif (95 bytes)Nátierka z vyklíčenej pšenice

Suroviny: 200 g vyklíčenej pšenice, 120 g oleja, soľ, 30 g cesnaku, petržlenová vňať, ovocie, med

Vyklíčenú pšenicu, olej, soľ a cesnak vložíme do mixéra. Do vymixovanej nátierky pridáme nakrájanú petržlenovú vňať. Obdobne pripravujeme nátierky aj z iného obilia. Podávame na raňajky prípadne na večeru, doplnené ovocím a medom.

zpet.gif (95 bytes)Tofu praženica a "lečo" bez vajec

Suroviny: 1 kocka bieleho tofu, olej, cibuľa, červená paprika, šafran, voda, morská bylinná soľ, tebi droždie

Vidličkou rozpučíme 1 kocku bieleho tofu. Na oleji opražíme 1 pokrájanú cibuľu, trochu mletej červenej papriky a šafranu na zafarbenie. Pridáme tofu, podlejeme 1/2 dcl vody, dobre zamiešame, posolíme morskou bylinkovou soľou, ochutíme Tebi droždím a po 5-10 minútach praženia mžeme podávať

zpet.gif (95 bytes)Karibské tofu rezne

Suroviny: 2 kocky bieleho tofu, 200-250 ml paradajkovej šťavy, 2 lyžice citrónovej šťavy, 1 lyžica nadrobno pokrájanej cibule, 3/4 lyžičky oregána, 1/4 lyžičky cesnakového prášku, 1/8 lyžičky soli a čierneho korenia, 1 a 1/4 lyžičky kokosového extraktu.

Tofu nakrájame na rezy. V miske zmiešame všetky suroviny okrem tofu. Do plechu vytretého olejom rozotrieme asi 1/3 omáčky, na ktorú naukladáme nakrájané tofu a zalejeme zvyškom omáčky. Pečieme nezakryté asi 45 min. Podávame s ryžou a hrozienkami.

zpet.gif (95 bytes)Japonske tofu s brokolicou a šampiňonmi

Suroviny: 2 kocky bieleho tofu, 3 lyžice neslanej sójovej omáčky, 4 lyžice vody, 3 strúčiky prelisovaného cesnaku, 1 lyžička rastlinného oleja, 3 šálky rozobratej brokolice, 200 g šampiňonov nakrájaných na plátky, 1 lyžica sezamového semena.

Nakrájané tofu marinujeme 4 - 5 hodín v zálievke pripravenej zo sójovej omáčky, vody a cesnaku. Po marinovaní opražíme na oleji do zlatista. Zvlásť opražíme brokolicu, šampiňóny zaliate marinádou z tofu. Pridáme opražené tofu a podávame s ryžovou cestovinou, posypané praženým sezamovým semenom.

 

 

 

zpet.gif (95 bytes)

 

 

Design SOLIDES 2000